Kreds 1 afholdt generalforsamling den 11. marts 2025 på Arbejdermusset.

Illustration Mathias Wohlert
Direktør i A-kassen, AJKS Linda Garlov, blev valgt som dirigent, og hun førte forsamlingen godt og sikkert igennem både beretning, regnskab og diverse valg.
Bestyrelsen havde stillet forslag om at støtte Safety-Fonden med 20 kr., og det blev vedtaget. Herudover vedtog generalforsamlingen uændret kontingent for Kreds 1 på 20 kroner pr. måned.
Herefter var der valg til posten som næstformand og bestyrelsen. Maj Munk blev genvalgt som næstformand. Ole Sønderby Petersen, Jimmy Willemoes, Karin Bech og Birger Lund genopstillede til bestyrelsen og de blev alle valgt for 2 år.
Se hele bestyrelsen her.
Som suppleanter til bestyrelsen blev Anders Hjort og Janni Iben Faurskov valgt.
Begge er valgt for et år.
Den mangeårige interne revisor Elon Cohn stoppede, og i stedet blev Karen Hedegaard valgt som ny intern revisor.
Efter generalforsamlingen blev Simmel-Prisen uddelt af formand Martin Hjort. Prisen har sit navn efter René Simmel, som i ti år var en engageret formand for kredsen.
Modtageren af Simmel Prisen 2024 blev Louise Knuth Pedersen fra BUPL.
Prisen blev uddelt på kredsens generalforsamling. Her kan du læse den tale, Martin Hjort, formand for Simmel Pris-komiteen, holdt i forbindelse med overrækkelsen af prisen.
Du kan også læse referat fra generalforsamlingen her samt formandens beretning her.