Workshop i praktisk mentoring

    Torsdag den 28. maj kl. 18 – 21
    Dansk Journalistforbund – Læderstræde 11B, 2. sal

    Mentorskabet er en gave kl. 18-19

    Danmarks Radio har i en årrække haft mentorprogrammer for ledere og værter, så vi har indbudt divisionschef Ralf Andersson til at fortælle om sine erfaringer, både som mentor og mentee. Ralf har brugt mentorordningen i DR og har i dag en mentor udenfor DR.

    Workshop i praktisk mentoring kl. 19 - 21
    Kernen i god mentoring er, at mentor og mentee er deres respektive roller bevidst og ligesom i pardans er gode til at føre og lade sig føre.

    Workshoppen bliver en praktisk indføring i pardansen mentoring. Efter en kort teoretisk indføring i mentorings grundtrin, danner vi tilfældige par, ”sætter musik til” og får alle ud på gulvet.

    Mentee vil skulle træne i at holde fokus på sig selv og sine udviklingsmål, og på at forvalte initiativpligten og ansvaret for samtalens emne.

    Mentor vil skulle træne at styre rammen for samtalerne (spilleregler, tidsplaner, aftaler) og i at vælge mellem og beherske sine forskellige værktøjer.

    Workshoppen retter sig mod både begyndere og let øvede. Det er ikke en forudsætning, at du i forvejen er blevet matchet med en partner. Det forudsættes, at deltagere i forvejen har læst Mentorens værktøjskasse, der findes på www.journalistforbundet.dk/mentor

    Tilmelding senest torsdag den 21. maj til mentorkreds1@gmail.com

    Mødet gennemføres torsdag den 28. maj kl. 18 – 21
    Dansk Journalistforbund – Læderstræde 11B, 2. sal


    Med venlig hilsen tovholderne Gitte Merrild og Hanne Bros